FESTIVAL GRAINS D´ISERE, VILLAFONTAINE, PRANTSUSMAA 2017


Cob-segu (savi, liiv, põhk) ettevalmistus

Festival Grains d’Isere on Prantsusmaal toimuv rahvusvaheline saviarhitektuuri festival, mida korraldab CRAterre - 1979.a loodud rahvusvaheline saviarhitektuuri keskus, mis tegutseb Grenoble'i Arhitektuurikooli juures. Aastatepikkuse pühendumise ja tööga on CRAterre saavutanud märkimisväärse autoriteedi valdkonna edendamisel.

 

CRAterre meeskond koosneb oma ala professionaalidest, koostööd tehakse paljude partneritega nii piirkondlikul kui rahvusvahelisel tasandil, samuti UNESCO maailmapärandi keskuse jt rahvusvaheliste mittetulunduslike arenguorganisatsioonide ja Euroopa Liidu institutsioonidega. Oma valdkonnas maailma suurima sündmuse - Maailma Saviarhitektuuri Kongressi korraldamise kõrval teine CRAterre suurem avalikkuse tähelepanu tõstmisele suunatud üritus on rahvusvaheline saviarhitektuuri festival Le festival Grains d’Isere, mis on kogunemiskohaks nii professionaalidele kui asjaarmastajatele. Festivali raames toimuvad praktilised õpitoad, seminarid, konverents, ringreisid jm.

 

Le festival Grains d’Isere on festival, millel osalemisest oldi juba aastaid unistanud, aga et sündmus toimub kevadel, mis on loodusehituse valdkonnas alati väga aktiivne aeg, siis polnud seni võimalust tekkinud. Nüüd sai see võimalikuks uue põneva nurga alt- osad meist said kaasa aidata korraldajate töövarjuna, teised osalejatena.

 

Meeskondlik lõdvestus

Festivali teema muutub igal aastal, 2017.aastal oli fookuses prefabrication - tehases toodetud materjalid. Kogu festivali sündmused keskendusid lahenduste leidmisele - kuidas tehase tingimustes materjalid osaliselt valmis toota ja tuua komponendid ehitusobjektile, et ehitusprotsessi kiirendada.

 

Korraldusse olid kaasatud ka CRAterre tudengid, kes nädal enne festivali olid kontseptsiooni ette valmistamas ja pärast ise festivali töötubades õpetajatena kogemust saamas. Lisaks tudengitele aitasid juhendada ka nende koolitajad. Praktilistel koolitustel tehti paneele - cobist, tampsavist, põhuga soojustatud moodulseinasid, mõned neist olid koos krohviga, mõned ilma - palju erinevaid tehnikaid.

 

Eriti väärtuslik oli näha Les Grands Ateliers koolituskeskust, ja tutvuda kõigi nende võimalustega, mis neil õppetööks on kasutada. Oli võimalus koguda praktilist infot, millist inventari, tööriistu, ruume on vaja, et sarnast koolituskeskust üles ehitada. Ka festivalil oli põhitähelepanu suunatud organisatoorsele poolele, kuna oma keskuse puhul olid ees nii suursündmuste korraldus kui koolituste planeerimine.


Sgrafiito tehnika savikrohvil

Sattusime heal aastal, kuna festival oli väiksem, oli rohkem erinevaid praktilisi õpitubasid ja ning võimalus osaleda ja käed külge panna suurem. Vaatlesime ja jäädvustasime, kuidas festivali ette valmistati, läbi viidi ning eriti seda, kuidas õpitoad toimisid, kuna mitmed koolitused toimusid paralleelselt. Kogunes palju häid ideid, millele rõhku pöörata, mida on võimalik teha sarnase mitme koolitusega üritusel, kus on palju osalejaid. Kuidas publikut kaasa tõmmata ja anda võimalikult paljudele võimalus osaleda. Kogu Eesti grupp sai korraldajate poolt palju tähelepanu, tundsime ennast väga oodatuna. Meile tehti spetsiaalselt lisaks eraldi lühemaid õpitubasid.

 

Festival oli väga hästi organiseeritud, programm oli üles ehitatud tervikuna - hommikud algasid võimlemisega, päeval olid praktilised õpitoad ja seminarid ning õhtul vabamas vormis koosolemised. Kuna olime mitme esindajaga, saime ka omavahel kogemusi jagada, arutada toimuva ja visioneerida tulevikuvõimaluste üle. Meie hulgas oli osalejaid, kelle jaoks oli see esimene võimalus osaleda sarnasel rahvusvahelisel valdkondlikul suursündmusel. Seetõttu mõjus festival väga inspireerivalt - oli võimalus kohtuda ja rääkida autoriteetidega, kellest varem oldi ainult kuulnud, ning näha ja kogeda, mida saviehituses mujal maailmas tehakse ja millistes suundades valdkonnas arengud toimuvad. Taas oli festivali ajaks planeeritud ka Euroopa saviehituse võrgustiku kohtumised ning alus pandi JUMP nimelisele koolitajate koolitamise projektile. Kontaktide loomised ja suhtlemine rahvusvahelisel tasandil oli kõigi osalejate jaoks väärtuslik osa õpirändest.

 

Õpiränne sai teoks tänu Erasmus+ programmi toetusele.

 

Osalesid Andrus Needo, Malvo Tominga, Martin Hütt, Marko Kikas ja Mikk Luht, mais 2017

Vaata videot Grains d´Isére Festivalist


AMÀCO KOOLITAJATE KOOLITUS I 
Loe lähemalt...
EUROPEAN STRAWBALE GATHERING 
Loe lähemalt...
KOOLITAJATE KOOLITUS, WANGELIN
Loe lähemalt...