TERRA MIGAKI 2017
Terra Migaki Design on Itaalia ja Jaapani koostööprogramm, mille missiooniks on tõsta keskkonnasäästliku arhitektuuri populaarsust saviehituse tehnikate kaudu.
Programmi raames korraldatakse näitusi, konverentse, koolitusi, õppereise, esitlusi, ja konkursse. 2017.a kevadel toimus Itaalias Milanos kolmandat korda saviviimistluse koolitus, mida oli kutsutud läbi viima kogenud Jaapani meister oma abilisega.
Tegemist oli 3-päevase praktilise kursusega, mille eesmärk oli tutvustada Jaapani traditsioonilisi viimistlustehnikaid. Koolituse sihtrühm oli üsna lai, eelnevat kogemust krohvide paigaldamisel ei olnud eeldatud, mis tõi kokku umbes 15 erineva taustaga huvilist nii Itaaliast kui mujalt Euroopast. See tähendas ka, et kogu koolituse tempo oli mõnusalt rahulik. Arvestati, et kõik jõuaksid oma praktilised tööd valmis.
Meister Kenji rääkis jaapani keeles, teda tõlgiti nii inglise kui itaalia keelde. Koolitus sisaldas nii teooriat kui praktikat. Räägiti traditsioonilistest materjalidest, tutvustati tööriistu ja põhjuseid, miks nad just selliseid kasutavad ning kuidas paigaldada. Infot oli parajas koguses ja pigem oli põhirõhk praktiliste tehnikate õppimisel.
Koolituse sisulise poolega võis väga rahule jääda, Euroopas pole palju võimalusi õppida otse Jaapani meistri käest. Jaapanlastele on omane väga kõrge töökultuur, iga liigutus oli jälgimist ja tähelepanu väärt - millise hoole ja pühendumisega võib tööd teha. Iga lihtne liigutus on justkui sündmus, see, kuidas nad oma tööriistu hoiavad, segusid valmis segavad, igale tegevusele täielikult keskenduvad. Meie kultuuris võib see kohati isegi tüütuna mõjuda, tahame kiiresti ja lihtsalt hakkama saada ja asjadega valmis jõuda. Nt hakkisime kääridega imepeeneks kiudu, mida krohvisegule lisada, sellist peent käsitööd meil eriti ei kohta. "Olin enne Jaapani krohvidega kokku puutunud küll, aga sarnast peenviimistlust polnud teinud. Jaapani viimistluskrohvide eripäraks on paberõhukesed kihid. Läige, mille krohvitud pinnale lõpuks saavutasime oli väga tugev. Jaapani tehnikaid kõrvalt näha ja õppida on väga väärt kogemus".
Kuna samal ajal toimus linnas Milan Design Week 2017, millega ei osanud eelnevalt arvestada, tähendas see, et kogu Milano majutus oli välja müüdud ja nendes kohtades, mis veel saadaval olid, olid hinnad topelt kõrgeks tõstetud. Nii et enam-vähem ainus võimalus oli ööbida mitme metroosõidu kaugusel pop-up hostelis, mis oli ehitatud vanasse mitmekordsesse autoparklasse, kus oli ka noorte disainerite pesa, sarnane meie Telliskivi loomelinnakuga. See lisas koolitusreisile seikluslikkust.
Tore lisaväärtus oli sama Jaapani meistri savikunsti näitus dorodangodest, teevalmistamise ahjudest jm, mis oli kõrvalmajas eksponeeritud ja andis võimaluse tutvuda savi kasutamise tehnikatega Jaapani kultuuris.
Õpiränne sai teoks tänu Erasmus+ programmi toetusele.
Osales Sven Aluste, aprillis 2017.
Vaata allolevat lühifilmi koolitusest
.
.